• 8.

10-22 42
  • 9.

4-28 36

Spišskí Rytieri sa v Alpsko-jadranskom pohári postarali o drámu s úspešným koncom, po predĺžení dokázali zvíťaziť nad aktuálnym šampiónom tejto súťaže, poľskou Dabrowou Górniczou.

Spišiaci začali pred domácim publikom ako z veľkej knihy, Kigab a Hlivák poslali Rytierov po 3 minútach do vedenia 7:0. Górnicza síce prišla oslabená, ale svoju kvalitu ukázala v momente, keď zo stavu 2:9 stiahla na 9:11. Prvú štvrtinu mali domáci vo svojej moci, pomohli k tomu aj mnohí navrátilci do zostavy a výsledkom bol stav 25:15. Druhá perióda bola už podstatnejšie vyrovnanejšia, poľský celok sa neustálymi krokmi približoval a Rytierom trochu opadla strelecká efektivita. Aj tak mohli byť po prvom polčase spokojnejší, vyhrali ho 38:33.

Vo vysokom a ofenzívnom tempe pokračoval aj druhý polčas, domáci si dlho držali priaznivý stav, ale hostia čakali na svoju príležitosť a tá prišla, keď sa im podarilo dostať do vedenia. Spišiaci nepanikárili, rýchlo odpovedali a pred poslednou štvrtinou viedli tesne 62:61. Tá priniesla na oboch stranách veľkú bojovnosť o každú loptu a kôš, tímy sa predháňali vo veľkých okamihoch. Z tohto pohľadu bola zaujímavá posledná minúta, keď hosťujúci Persons dostal svoj tím 14 sekúnd pred koncom do vedenia 84:83. Hneď na to Lopez zahodil prvý trestný hod, ale druhý premenil, takže vyrovnal skóre na 84:84. Poliaci mohli rozhodnúť zápas posledným útokom, ale svoj pokus nepremenili, a tak sa išlo do predĺženia.

Zverenci trénera Tea Hojča mali väčšiu túžbu po víťazstve, čo dokumentoval premenenými strelami Kigab. Už keď sa zdalo, že to zlomilo Górniczu, tak hostia tiež trafili ťažké pozície a ešte zdramatizovali boj o prvé víťazstvo v A-skupine. 20 sekúnd pred koncom predĺženia svietil na tabuli stav 92:92. Pipkins premenil následne oba trestné hody a Poliakom nevyšiel posledný útok, čím zavládla na domácej strane veľká radosť.

Alpsko-jadranský pohár 2023/2024 – 2. kolo A-skupiny:

Spišskí Rytieri – MKS Dabrowa Górnicza 94:92 pp (25:15, 13:18, 24:28, 22:23 – 10:8)

Rytieri: Kigab 32, Pipkins 14, Fusek a Hlivák po 8, Reeves 5 (Lopez 13, Smith 8, Antoni 6, Mrviš 0)

Najviac bodov - Górnicza: Garcia 26, Persons 25, Horne 18

TH: 27/19 – 15/13, Fauly: 21 - 22, Trojky: 5 - 9

Teo Hojč, tréner Rytierov: "Myslím si, že to bol veľmi dobrý zapas, hlavne z pohľadu fanúšikov. Vedeli sme, že hráme proti veľmi dobrému súperovi z veľmi silnej poľskej ligy. Máme veľký rešpekt pred ich tímom, aj ich trénerom. Výhru si ceníme, ale viac je pre nás dôležité, že sme sa herne zlepšili. Chcel by som pogratulovať svojim hráčom za ich bojovný výkon a za to, že sa nevzdávali. Áno, nebolo to perfektné a urobili sme veľa chýb, ale basketbal nie je len perfektná hra. Teraz sme boli práve my tým úspešným tímom, za čo musíme byť veľmi vdační. Dúfam, že nás táto výhra posunie správnym smerom a dodá nam dôveru v samých seba, ktorú tak veľmi potrebujeme. Dôležité je však zostať pri zemi, nemôžeme si teraz myslieť, že sme niečo viac ako naozaj sme. Stále máme pred sebou veľký kus roboty a v nedeľu nás čaká ťažký zápas s Levicami, ktoré obhajujú titul a hrajú o level vyššiu európsku súťaž. Iba s takýmto prístupom môžeme uvažovať o dobrom výsledku, čo je našim cieľom. Nakoniec by som rád dodal, že mám obrovský rešpekt pre trenéra hosťujúceho tímu, ktorý pri poslednom útoku ukázal veľa guráže s rozhodnutím faulovať a mať tak loptu na posledný útok, čo podľa mňa ukázalo jeho dôveru vo svoj tím, za čo ho veľmi rešpektujem."

Dalibor Hlivák, hráč Rytierov: "Museli sme sa postaviť na nohy po ťažkej prehre v Rakúsku, kde sme nepodali dobrý basketbalový výkon. Vedeli sme, že Dabrowa Górnicza má veľmi kvalitný tím. Oba tímy bojovali. Myslím si, že každý, kto zavítal do športovej haly, videl fyzický a veľmi zaujímavý zápas. V prvej polovici sme triafali strely, avšak nechali sme ich dostať sa poľahky späť do zápasu. V druhej polovici to bol boj a ja som šťastný, že sme tento zápas vyhrali."