• 8.

10-22 42
  • 9.

4-28 36

Basketbalisti Patriotov Levice zakončili sériu domácich stretnutí v J-skupine Európskeho pohára FIBA prehrou 65:82 s rumunskou CSM CSU Oradea. Tento výsledok výrazne znížil ich postupové šance na pokračovanie v súťaži, v tabuľke sa prepadli na tretie miesto s bilanciou dvoch výhier a dvoch prehier. Slovenského zástupcu čaká najbližšie duel v stredu 15. novembra o 19.00 h, keď sa predstaví na palubovke doterajšieho suveréna skupiny, poľskej Legie Varšava.

Prvé minúty dôležitého zápasu boli na oboch stranách hlavne o streleckej nepresnosti, ale aj dobrej defenzíve. Pre Levice sa v prvej štvrtine zápas nevyvíjal dobre, oveľa viac sa trápili ako Oradea a v 7. minúte už prehrávali 2:12. Pozitívnym momentom bola Wheelerova úspešná trojka, po ktorej sa domáca ofenzíva výrazne zlepšila. Hostia z Rumunska mali však vysokú efektivitu a herné sebavedomie, do druhej časti išli za stavu 23:14. Ďalší priebeh už bol odlišný, s lepším vývojom pre Patriotov. Krok po kroku sa im darilo sťahovať z manka, aj keď Oradea mala dianie na palubovke dlho vo svojich rukách. Mimoriadne vydarený bol záver prvého polčasu, z čiary trestného hodu sa podarilo upraviť skóre na 38:40 z domáceho pohľadu.

Adaway odštartoval druhý polčas pre Levice najlepším možným spôsobom, prvýkrát od začiatku zápasu dostal svoj tím do vedenia – 42:40. Hosťujúci hráči na to zareagovali 12-bodovou šnúrou a udali tým dianie do ďalších minút. Domácemu tímu chýbalo doskakovanie a Oradea poľahky skórovala z druhých šancí. Celé toto sa odrazilo aj na stave pred záverečnou 10-minútovkou, Levičania prehrávali 50:62. Hneď v úvode štvrtej štvrtiny sa 6 bodmi v rade podarilo domácim vykresať ešte nádej na obrat, ale Oradea ich presnou streľbou veľmi rýchlo schladila. To bol kľúčový okamih zápasu, po ktorom si už hostia bezpečne kontrolovali zápas a navyše komfortne navyšovali vedenie.

Európsky pohár FIBA, muži – J-skupina:

Patriota Levice – CSM CSU Oradea 65:82 (14:23, 23:17, 12:22, 15:20)

Patrioti: Wheeler 21, Bojanovský a Kaukiainen po 5, Kneževič 3, Abrhám 2 (Adaway 20, Kováč 7, Howard 2)

Najviac bodov - Oradea: Neal a Pearson po 17, Baciu 14

TH: 18/14 – 4/3, Fauly: 17 - 20, Trojky: 7 - 11, Rozhodovali: Perlič (Chor.), Zanev (Bul.), Radonjič (Bos. a Herc.), 1900 divákov

Michal Madzin, tréner Patriotov: „Veľmi ťažký zápas. Musím povedať, že Oradea podala veľmi koncentrovaný výkon a športovo asi treba uznať, že v tento večer boli lepším tímom. V momente tretej štvrtiny, keď sme dostali energiou a získanými loptami zápas na svoju stranu, tak som veľmi veril, že by sme mohli ísť do konca. Žiaľ, trvalo to len pár chvíľ, v ktorých sme držali vedenie vo vlastných rukách. Myslím si, že rozhodujúce boli dve trojky v krátkom slede, ktorými išli na dvojciferný rozdiel a vtedy dostali pravdepodobne zápas do svojich rúk. Musím povedať, že 40 minút sme oddreli a do posledných momentov sme chceli urobiť so zápasom maximum.“

Ben Kováč, hráč Patriotov: „Z našej strany sme na začiatku dobre začali, ale nepadali nám voľné strely. Oradea si vybudovala určitý náskok, ale vrátili sme sa do zápasu a cez polčas to bolo v podstate vyrovnané. V tretej štvrtine sme opäť trochu zaspali, hneď z toho bolo 10-bodové manko a proti takému tímu, ako je Oradea, sa ťažko vracia.“