• 8.

10-22 42
  • 9.

4-28 36

Basketbalisti Patriotov Levice neuspeli v kľúčovom zápase J-skupiny Európskeho pohára FIBA, na palubovke poľskej Legie Varšava prehrali 63:74. Vzhľadom na víťazstvo Oradey nad Katajou (105:92) zároveň stratili nádej na postup do ďalšej fázy. Aktuálny majster Slovenska tak skončí v tabuľke na tretej pozícii a so súťažou sa rozlúči v stredu 22. novembra o 18.30 h v súboji s fínskou Katajou Basket.

Levičania pricestovali do Varšavy bez dlhodobo absentujúceho Bachana, ku ktorému sa pridal aj Adaway. Celkovo predviedli oba tímy dosť pomalý bodový začiatok, vzhľadom na to, čo bolo hre. Patrioti sa opierali takmer výhradne o streľbu za tri body, Legia mala naproti tomu väčšiu hernú variabilitu a produktívneho Vitala. Hostia zo Slovenska preto prehrávali po prvej štvrtine 14:19. Veľmi podobne to vyzeralo aj v ďalších minútach, dokonca v tretej dostal Bojanovský po dlhom čase svoj tím do vedenia (26:25). Varšava v tejto fáze robila viacero chýb, tie však neboli potrebné. Na opačnej strane boli ale domáci efektívni, čo im vynieslo polčasový stav 40:32.

Začiatok druhého polčasu Levičanom úplne nevyšiel, Legii umožnili odskočiť dokonca na 13-bodový rozdiel (32:45). Vtedy zabral Bojanovský a najmä Kaukiainen, výsledkom bol návrat do boja o víťazstvo. Partia bola razom opäť vyrovnaná, Patriotom v tomto smere chýbal aj kúsok šťastia, aby dostali vedenie na svoju stranu. Pred záverečnou 10-minútovkou bolo všetko otvorené, Levice prehrávali len o bod – 51:52. Wheeler síce odštartoval štvrtú štvrtinu úspešným pokusom, ale Legia na to odpovedala 6 bodmi za sebou a tento úsek sa neskôr ukázal ako kľúčový. Patriotom totiž postupne dochádzali sily, spolu s početnosťou faulov a streleckými suchotami, im súper začal unikať. Dokumentoval to 16-bodový úsek, po ktorom už bolo rozhodnuté o víťazovi zápasu.

Európsky pohár FIBA – J-skupina:

Legia Varšava – Patrioti Levice 74:63 (19:14, 21:18, 12:19, 22:12)

Najviac bodov - Varšava: Vital 21, Holman 19, Sobin 10

Patrioti: Wheeler 14, Kneževič 11, Kaukiainen 10, Bojanovský 9, Abrhám 4 (Kováč 8, Howard 5, Pažický 2, Chaban, Krajčovič a Solčánsky 0)

TH: 10/8 – 18/12, Fauly: 20 - 16, Trojky: 10 - 9, Rozhodovali: Mitrovski (S. Mac.), Sanchez (Šp.), Theis (Nem.)

Michal Madzin, tréner Patriotov: „Mali sme v zápase momenty, kedy sme urobili maximum pre víťazstvo. Žiaľ, širšia rotácia domácich nás tlačila a vyvinula maximálne úsilie, aby nás unavila, čo nás nakoniec stálo víťazstvo. Teší ma, ako sme vyzerali v tretej štvrtine, keď sme sa z dvojciferného náskoku domácich vrátili do zápasu a išli dokonca do jednobodového vedenia. V závere sa ale prejavila sila a kvalita domáceho družstva, keď potrestali každú našu chybu.“

Ben Kováč, hráč Patriotov: „Vedeli sme, že to bude fyzicky náročné, čo sa aj potvrdilo. V menšej rotácii sme ukázali bojovnosť, dokázali sme sa vrátiť do zápasu, keď náš súper aj odišiel. Škoda, ak by sme mohli hrať v plnej zostave, bol by to zrejme iný zápas. Ďakujem fanúšikom, ktorý merali cestu až sem do Varšavy a prišli nás povzbudiť.“