• 1.

  LEV Levice
  25-7 57
 • 2.

  PDA Prievidza
  20-12 52
 • 3.

  SVT Svit
  19-13 51
 • 4.

  KMR Komárno
  19-13 51
 • 5.

  HAN Handlová
  18-14 50
 • 6.

  SNV Rytieri
  16-16 48
 • 7.

  INT Inter
  13-19 45
 • 8.

  LUC Lučenec
  10-22 42
 • 9.

  NIT Nitra
  4-28 36

K tradičným oceneniam, ktoré sú vždy súčasťou sezóny, patrí aj All Star tím. My sme sa teda pozreli na to, kto a prečo najviac zaujal v prvej polovici základnej časti. Svojich zástupcov má Komárno, Handlová, Spišskí Rytieri, Patrioti a Lučenec. 

Prvých 18 kôl sezóny 2023/2024 rozhodne nenudilo, každý tím si prešiel svojim lepším, ale aj horším obdobím. Liga je nesmierne vyrovnaná, čo vyústilo v mnoho zaujímavých a dramatických duelov. Za 3 mesiace sa vyformovali u fanúšikov obľúbení hráči a v každom tíme sa postupne profilovali lídri. Redakcia a vedenie súťaže vytvorilo ideálnu päťku, ktorá v prvej polovici základnej časti dala o sebe najhlasnejšie vedieť. A na začiatku apríla si budete môcť porovnať, kto sa prepracuje do All Star tímu základnej časti. 

Pozn.: Pri hráčoch sú ich štatistické priemery po 18. kole. 

Amit Ebo - BC Komárno

 • 22,2 bodu, 4,0 doskoku, 4,8 asistencie, 1,2 zisku, užitočnosť 17,6 

Polarizujúca postava, ktorá rozdeľovala basketbalových fanúšikov na dve strany. Jedna si nevedela vynachváliť jeho herné kvality, prehľad v hre a rozohrávačske schopnosti, zatiaľ čo druhá ho mala za hráča, ktorý hľadí hlavne na seba a svoje čísla. Treba povedať, že správa o jeho prekvapivom odchode vzbudila výrazný záujem, čo len podčiarkuje túto rozdelenosť. Aj keď odišiel Amit Ebo tesne pred koncom prvej polovice základnej časti, tak v lige a v drese Komárna zanechal výraznú stopu. Netreba totiž zabúdať na jeho prínos, vďaka ktorému boli "diabli" dlho na čele Niké SBL a bez väčších starostí sa kvalifikovali na Česko-slovenský pohár. Izraelský playmaker bol dlho lídrom streleckých tabuliek, nestrácal sa ani v ostatných parametroch a prvýkrát v histórii získal naraz ocenenie pre Peak hráča mesiaca a Wilson najlepšieho strelca mesiaca. 

DSC 0130 fb

Joshua Scott - MBK Baník Handlová

 • 17,9 bodu, 5,3 doskoku, 6,4 asistencie, 1,5 zisku, užitočnosť 20,2

V Handlovej trafili pred sezónou jackpot pri výbere rozohrávačov. Aj vo viacerých našich prehľadoch odznelo, že "baníci" majú na tomto poste najlepšiu dvojicu aktuálneho ročníka. To sa potvrdilo nielen pri dosiahnutých výsledkoch, ako napríklad kvalifikovanie na Česko-slovenský pohár, no najmä pri pohľade na tabuľku. Do roku 2024 vstúpia Handlovčania z druhého miesta a s reálnym výhľadom na prvé Levice. Veľkou mierou za to môžu vďačiť aj Joshuovi Scottovi. U 25-ročného basketbalistu bolo kľúčové, že už má za sebou skúsenosti z európskeho basketbalu. Tie pretavil do všestranných výkonov, ktoré ho držia na popredných pozíciách v bodoch, asistenciách a užitočnosti. A hneď na úvod druhej polovice základnej časti sa Američan postaral zatiaľ o jediné triple-double aktuálneho ročníka. 

IMG 0816

Abu Kigab - Spišskí Rytieri

 • 19,3 bodu, 7,6 doskoku, 1,7 asistencie, 1,1 zisku, užitočnosť 21,2 

Čerstvý odchod výraznej postavy celej súťaže, ktorý zabolel hlavne fanúšikov Spišských Rytierov. Reprezentant Kanady sa v podstate na rok presne vydal rovnakou cestou, ako Isaiah Washington. Minuloročný líder "Novovešťanov" momentálne hrá najvyššiu nemeckú súťaž za Würzburg Baskets a v podobný scenár dúfa aj Abu Kigab. Za pomerne krátke obdobie sa vypracoval na kľúčovú postavu v tíme trénera Tea Hojča. Ak by sme mali jedným slovom ozrejmiť, čo znamenal pre tím, tak to bola konštantnosť. Kigabove výkony boli pravidelne na vysokej úrovni a nebolo tomu tak len v lige, ale aj v Alpsko-jadranskom pohári. Ani raz nezaznamenal jednociferný počet bodov a bol maximálne efektívny. S jeho odchodom odišla významná bodová porcia, ale aj sila v podkošovom priestore. 

IMG 9056

Aaron Wheeler - Patrioti Levice

 • 15,9 bodu, 7,9 doskoku, 2,8 asistencie, 1,3 zisku, 1,6 bloku, užitočnosť 20,8 

Pod taktovkou trénera Michala Madzina hrajú Levičania primárne tímový basketbal, v ktorom až tak často výrazne nevynikajú individuality. To nie je výčitka, veď práve tento faktor doviedol Patriotov k dvom majstrovským titulom po sebe a úspechom aj v pohárovej Európe. V tomto ročníku je tu predsa len jedno meno, ktoré prevyšuje ostatných spoluhráčov. Aaron Wheeler postupne naskočil na európsku basketbalovú dráhu a je obrovskou hernou istotou v žlto-zelenom drese, aj keď je to jeho prvá sezóna v tomto regióne. Levického hráča charakterizuje všestrannosť a vysoká efektivita v zakončení, ktorá z neho robí nebezpečnú zbraň na oboch stranách palubovky. Hneď na začiatku druhej polovice základnej časti sa navyše postaral o tohtosezónny rekord v užitočnosti - 47. 

DSC 7220

Vasilije Kneževič - BKM Lučenec

 • 20,4 bodu, 7,9 doskoku, 2,4 asistencie, užitočnosť 22,9  

V Niké SBL sa obvykle zahraniční hráči zdržia len jednu sezónu, len minimum z nich si predĺži svoje pôsobenie na Slovensku. O to cennejšie pre klub často býva, keď sa daný basketbalista dokáže ešte zlepšiť a byť ešte výraznejšou postavou na palubovke. Presne do tejto škatuľky zapadá pivot Lučenca Vasilije Kneževič. Najstarší hráč v tomto prehľade zaujal už v prvom roku s "pelikánmi", teraz je to však iná dimenzia v jeho hre. Aj s prispením nového trénera na lavičke, sa Kneževič výrazne posunul - je efektívnejší, viac strieľa za tri body, získava viac doskokov a hlavne má hlas na palubovke. Lučencu sa nielen vďaka týmto faktorom darilo pravidelne zbierať víťazstvá a dá sa očakávať, že tomu tak bude aj naďalej. Bude zaujímavé sledovať, či Čiernohorec ešte posunie svoje čísla. 

luc kn 57

Foto: Lukáš Droppan, Tony Mark, Ľuboslav Kurinec, Vladimír Dorňák, Ľudovít Jakub Hroboň