• 1.

  LEV Levice
  25-7 57
 • 2.

  PDA Prievidza
  20-12 52
 • 3.

  SVT Svit
  19-13 51
 • 4.

  KMR Komárno
  19-13 51
 • 5.

  HAN Handlová
  18-14 50
 • 6.

  SNV Rytieri
  16-16 48
 • 7.

  INT Inter
  13-19 45
 • 8.

  LUC Lučenec
  10-22 42
 • 9.

  NIT Nitra
  4-28 36

Január výrazne zamiešal poradím v Niké SBL. Nie každý môže byť spokojný s výsledkami, ale pod Tatrami prevláda dobrá nálada. Iskra Svit vyhrala 4 z predchádzajúcich 5 zápasov a celkom pevne sa usadila na tretej pozícii. Čo je za tým, prečo zvládajú tesné závery, na to nám odpovedal kapitán tímu Stanislav Baldovský.

Január sa pritom pre „medvede“ nezačal najlepšie, v televíznom zápase nenašli recept na lídrov zo Spiša. Odvtedy je v podstate zbieranie úspechov ako na bežiacom páse, dokonca aj proti majstrovským Leviciam neboli ďaleko od výhry. Výsledný efekt je očividný, Svit sa krok po kroku vytiahol na aktuálne tretie miesto, ktoré by znamenalo kľúčovú výhodu domáceho prostredia v prvom kole play off.

„Celé je to o chémii a dobrej atmosfére v družstve. Bojujeme jeden za druhého, darí sa nám. Uvoľnená atmosféra sa prenáša aj na tréning. Aj tréner vie situáciu občas odľahčiť. Kolektív je výborný, hráme ako jeden tím,“ načrtol Baldovský dôvody momentálnej formy tímu.

Čo je za momentálnou trojzápasovou víťaznou sériou Iskry? Pomohlo rozšírenie rotácie o Xaviera Smitha. Zámorský basketbalista sa zatiaľ zžíva so svojim novým družstvom a hrou v Európe, po 3 stretnutiach má priemer necelých 7 bodov a 2 doskoky. Ďalším nemenej podstatným faktorom sú výsledky vonku, Svit je v tejto štatistike tretí najlepší v lige (5 výhier a 6 prehier). Na rovnakej pozícii je tiež z pohľadu domácich duelov (6 výhier a 3 prehry).

DSC 6356

„Zohráva sa s nami. Je na ňom vidieť, že bude posilou nášho tímu. Vie odľahčiť Tavona Kinga tým, že je schopný hrať aj rozohrávača. Vie hrať aj na pozícii 2, vyzerá byť dobrým obrancom. Tréner Oleg Meleščenko dáva dôraz aj na obranu, takže v tomto bude Xavier Smith platným hráčom. Keď budeme brániť tak ako v posledných zápasoch, mali by sme si udržať minimálne tretiu priečku v tabuľke,“ uviedol kapitán Svitu na adresu nedávnej posily.

Mentálna sila Sviťanov rozhodne stojí za pozornosť, v uplynulom období ustáli tri dramatické koncovky. Doma s Prievidzou, v Lučenci rozhodli víťaznou strelou 6 sekúnd pred koncom a teraz proti Interu Bratislava. Päť minút pred koncom prehrávali o 5 bodov (68:73) a o štyri minúty už svietil na tabuli stav 82:76. Trio Tavon King, T.J. Atwood a „Baldy“ sa postaralo úsekom 14:3 o to, že dva body zostali po výhre 84:79 v Iskra aréne.

DSC 6477

„Inter má kvalitný káder, bojuje o horné priečky tabuľky. Hrali výbornú obranu, nedovolili nám dostávať sa do ľahkých streleckých pozícií. Naopak, oni majú výborných strelcov, darilo sa Tomasovi Zdanavičiusovi a Marekovi Kozlíkovi. Z dobrej obrany získavali lopty a premieňali svoje pokusy. O našej výhre rozhodla zlepšená obrana v závere zápasu. Padli nám aj nejaké ťažšie strely a dotiahli sme to do víťazného konca,“ zhodnotil aktuálne posledný úspech krídelník Svitu.

Kolektív okolo trénera Olega Meleščenka má pred rozhodujúcou časťou základnej časti všetko vo svojich rukách. Svojimi výsledkami si vybojoval domáce prostredie vo štvrťfinále Slovenského pohára a pred vlastnými fanúšikmi odohrá tiež drvivú väčšinu zostávajúcich duelov. Po nevydarenom predchádzajúcom roku tak možno považovať podtatranský klub za „čierneho koňa“ Niké SBL.

„Aj na palubovky súperov ideme s myšlienkou na výhru. V hlavách máme jasný cieľ, že chceme vyhrať. Môže to súvisieť aj s vedomím, že na palubovkách súperov sa nám v tejto sezóne darí. Možno máme aj typy hráčov, ktorí vedia kvalitne zahrať aj u súpera, nielen v domácom prostredí. Celkovo sme na dobrej ceste, musíme však zostať nohami na zemi. Budeme sa snažiť skončiť minimálne tretí po základnej časti. Play off je úplne iná súťaž. Som zvedavý, ako sa to bude ďalej vyvíjať,“ povedal na záver Baldovský.

Foto: Daniel Faix